W którymś momencie naszego życia byliśmy nowicjuszami w pracy. Nie da się ukryć, że bycie tą nową osobą może być onieśmielające i dezorientujące. Po to właśnie istnieje proces onboardingu, aby nowa osoba mogła łatwo odnaleźć się w firmie i kulturze pracy. Czasami jednak proces wdrażania pracownika do pracy nie jest zbyt przyjemny. Dlatego stworzyliśmy listę rzeczy, których nie należy robić podczas procesu wdrażania pracownika do pracy.

Nudne wprowadzenie

W ciągu pierwszych kilku tygodni pracy nowi pracownicy muszą przyswoić jak najwięcej informacji. Jednym z powszechnych błędów popełnianych przez pracodawców jest zarzucanie nowych pracowników natłokiem informacji. Trzeba przyznać, że podczas pierwszego dnia pracy nikt nie jest w pełni mentalnie nastawiony. Są tak pochłonięci nowymi sprawami, takimi jak odpowiedni ubiór czy dostosowanie się do nowej trasy dojazdu do pracy, że nie są w stanie skupić się na tych wszystkich informacjach, którymi ich zarzucasz. Dlatego, aby pomóc im lepiej zapamiętać informacje, postaraj się, aby wykład był mniej nudny, a bardziej interaktywny. Spróbuj także wprowadzić różne metody nauczania, zamiast trzymać się jednej formy. Choć nie ma nic złego w czytaniu z prezentacji PowerPoint, nie wszyscy pracownicy mają taki sam styl uczenia się, więc to, co sprawdza się w przypadku jednych, może nie działać na innych.

Nieprzedyskutowanie kultury organizacyjnej firmy

Choć nowi pracownicy będą bardziej skupieni na misji i wizji firmy, ważne jest również, aby porozmawiać z nimi o kulturze firmy. Nowi pracownicy mogą być zbyt nieśmiali, aby zapytać o to w pierwszych tygodniach pracy, dlatego ważne jest, abyś najpierw poruszył ten temat. Nie musi to być poważna i ciężka dyskusja. Może to być tak proste, jak opowiedzenie o spotkaniach po pracy, przerwach na lunch czy nawet zajęciach organizowanych przez firmę, w których nowy pracownik może wziąć udział.

Nieprzedstawianie swoich pracowników

Szczerze mówiąc, niektórzy z Twoich doświadczonych pracowników mogą tygodniami nie spotykać się z nowo zatrudnionymi, zwłaszcza jeśli masz większą firmę. Aby ułatwić ten proces obu stronom – weteranom i nowozatrudnionym – wykorzystaj każdą okazję, aby poinformować swój zespół o nowym pracowniku. Jeśli prowadzisz czat grupowy, wspomnij o nowo zatrudnionej osobie, aby mogła zapoznać się z weteranami – e-maile czasami nie są zbyt skuteczne. Zachęć ich, aby również powiedzieli coś o sobie, aby stworzyć bardziej otwartą i przyjazną atmosferę.