Wyniki badania przeprowadzonego przez Oxford Internet Institute wskazują, że granie w gry wideo może mieć pozytywny wpływ na samopoczucie. W badaniu wykorzystano dane z dwóch popularnych gier: Animal Crossing firmy Nintendo: New Horizons oraz Plants vs. Zombies firmy EA: Battle for Neighborville.

 

W badaniu skupiono się na sprawdzeniu, jak czas gry wpływa na samopoczucie gracza. Zbadano również, w jaki sposób doświadczenia gracza związane z grą wpływają na jego samopoczucie. 3 274 graczy, wszyscy w wieku powyżej 18 lat, zostało poproszonych o udzielenie odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie stworzonej przez badaczy, aby ocenić swoje doświadczenia podczas gry. Ankieta została rozesłana za pośrednictwem firm EA i Nintendo.

Badacze uważali, że wcześniejsze dane pochodziły głównie z ankiet, a nie z rzeczywistych danych dotyczących gier dostarczonych przez firmy produkujące gry, dlatego też twierdzenia dotyczące wpływu gier wideo zostały wyciągnięte bez mocnych dowodów na ich poparcie.

Wcześniejsze badania twierdziły, że dłuższy czas grania negatywnie wpływa na nastrój, natomiast niniejsze badanie wykazało, że czas grania miał niewielki, ale istotny wpływ na samopoczucie. Jednak czynnikiem, który miał większy wpływ na samopoczucie, były doświadczenia graczy związane z grą. Gracze, którym gra sprawiała prawdziwą przyjemność, wykazywali lepsze samopoczucie niż ci, którzy grali na przykład po to, by uciec od stresu życia codziennego. Innym wnioskiem z badania, który pokrywa się z wynikami poprzednich badań jest to, że osoby, którym nie udało się zaspokoić swoich potrzeb psychologicznych w prawdziwym życiu, wykazywały mniejsze zadowolenie nawet po grze.

Badanie to nie jest jednak czarno-białym przykładem. Obie gry mają cechy społeczne, co mogło być powodem takiego wyniku badania. Dlatego też profesor Andrew Przybylski, który kierował badaniem, wezwał innych twórców gier, by również ujawnili swoje dane dotyczące gier. Im więcej gier i graczy zostanie przebadanych, tym mocniejsze będą teorie na temat tego, jak gry wideo wpływają na człowieka.