Dobrzy liderzy są dość powszechni, ale są też… niezbyt dobrzy liderzy. Bycie przywódcą oznacza posiadanie wpływu, władzy i dowodzenia nad ludźmi. To, w jaki sposób liderzy wykorzystują te przywileje, decyduje o tym, jakimi są przywódcami. Gdybyś przez chwilę zastanowił się nad sobą, czy byłbyś w stanie określić, jakim jesteś liderem?

 

Dobry przywódca to ktoś, kto rozumie przywileje, jakie zyskał dzięki zajmowanemu stanowisku i wie, że jest w stanie zaoferować wsparcie wszystkim wokół siebie. Rozumie, że ludzie wokół niego mogą również wnieść coś do świata, jeśli tylko otrzymają odpowiednie wskazówki i zachętę. W przywództwie nie chodzi o to, by być liderem samym w sobie, ale o to, by prowadzić ludzi, którzy na nas liczą, na drogę sukcesu.

Wiemy, że każdy z nas w jakimś momencie swojego życia odniósł sukces i jest przynajmniej jedna osoba, której możemy podziękować za to, że w jakiś sposób się do niego przyczyniła – czy to poprzez możliwości, akty życzliwości, czy konstruktywną krytykę. Bycie dobrym liderem oznacza oferowanie wsparcia, ale nie bycie czyjąś podporą. Gdy oferujesz wsparcie, dajesz słowa zachęty, gdy ktoś tego potrzebuje i oferujesz narzędzia, które mogą pomóc mu w jego przedsięwzięciach. Gdy stajesz się czyjąś kulą u nogi, zaczynasz podejmować za niego wszystkie decyzje i działania, mimo że jest w stanie zrobić to sam.

Z kolei zły lider uważa, że w przywództwie chodzi tylko o osobisty sukces i zdobywanie coraz większej liczby zwolenników, im wyżej sięga po szczeblach kariery. Uważa, że ponieważ jest liderem, ludzie muszą zawsze na niego patrzeć i mu służyć. Oczywiście, nie ma nic złego w tym, że ludzie patrzą na Ciebie z podziwem. Czasami bycie źródłem inspiracji dla innych może być bardzo pochlebne. Jednak gdy myślisz w ten sposób z powodu arogancji i wykorzystujesz to, to właśnie wtedy wszystko idzie nie tak.

Jeśli chcesz stać się lepszym liderem, powinieneś skupić się na robieniu rzeczy, które w dłuższej perspektywie przyniosą korzyści wszystkim. Na przykład, w jaki sposób możesz zmienić miejsce pracy w bezpieczną przestrzeń, w której Twój zespół nie boi się doskonalić swoich umiejętności i pracować nad swoimi mocnymi i słabymi stronami? Albo jakie problemy/sprawy występują w biurze, które można rozwiązać, aby zespół był bardziej zmotywowany i wydajny? Jak Ty, jako lider, możesz wykorzystać swój czas, aby pomóc wszystkim wokół siebie? Im więcej będziesz się zastanawiać nad tego typu pytaniami, tym lepiej zrozumiesz swoją odpowiedzialność za pomoc wszystkim członkom zespołu w osiągnięciu sukcesu.