Od wybuchu pandemii minęło już dużo czasu i wydaje się, że jeszcze wiele czasu upłynie, zanim będziemy mogli w pełni powrócić do normalnego życia. Dotyczy to także naszego normalnego życia zawodowego. Jako pracownik jesteś kluczowy dla przetrwania firmy, dlatego tak ważne jest, abyś znał swoje prawa. Chroni nas prawo, a ponieważ jest XXI wiek, nie godzimy się już na niesprawiedliwe traktowanie.

Niesłuszne wypowiedzenie

Jeśli pracujesz legalnie w firmie na podstawie wiążącej umowy, pracodawca nie ma prawa zwolnić Cię bez wypowiedzenia lub jeśli nie poinformuje Cię o tym w okresie wypowiedzenia przewidzianym w umowie. Jeśli pracodawca postąpi w ten sposób, należy zwrócić się do prawnika specjalizującego się w prawie pracy, który doradzi, jak najlepiej postąpić w takiej sytuacji. Jeśli zostanie udowodnione, że pracodawca rzeczywiście dokonał niezgodnego z prawem wypowiedzenia, jest on zobowiązany do wypłacenia odszkodowania za poniesione straty, np. utratę wynagrodzenia.

Konstruktywne wypowiedzenie

Konstruktywne wypowiedzenie lub konstruktywne zwolnienie z pracy ma miejsce wtedy, gdy jesteś zmuszony do rezygnacji z pracy z powodu niewłaściwego postępowania pracodawcy. Przykładem może być degradacja bez podania przyczyny, odmowa wypłaty wynagrodzenia, pozwolenie na nękanie przez pracowników lub nieuzasadnione zmiany godzin pracy. Z pomocą prawnika specjalizującego się w prawie pracy musisz być w stanie udowodnić, że doszło do naruszenia warunków umowy. Bez istotnych dowodów może być trudno udowodnić to i dochodzić odszkodowania.

Wypowiedzenie bez podania przyczyny/rozwiązanie umowy

Jeśli pracownik zostaje zwolniony bez podania przyczyny, ma prawo do odprawy w oparciu o takie czynniki, jak wiek, staż pracy w firmie itp. Jeśli jednak pracownik zostanie zwolniony z pracy z uzasadnionej przyczyny, takiej jak kradzież czy napaść na tle seksualnym, nie ma prawa do odprawy. Jeśli Twój pracodawca rozwiązuje z Tobą umowę o pracę bez podania przyczyny, ale odmawia przyznania Ci odprawy, skontaktuj się z prawnikiem specjalizującym się w prawie pracy, który pomoże Ci obliczyć, jaką kwotę odprawy powinieneś otrzymać.

Jako pracownik, ważne jest, aby znać swoje prawa. Niektórzy pracodawcy lubią wykorzystywać fakt, że nie wiemy nic o naszych prawach i robią, co chcą. Firma nie może funkcjonować w taki sposób, w jaki funkcjonuje, jeśli nie są w nią zaangażowani dobrzy pracownicy, tacy jak Ty.