Jeśli myślisz, że potrzebujesz kilkudziesięciu lat nauki i doktoratu, aby zacząć odkładać pieniądze na emeryturę lub planować długoterminowe cele, to tak nie myśl. Ale nie oznacza to również, że nie musisz się czegoś nauczyć na ten temat. Poniżej przedstawiamy 10 przydatnych wskazówek od doradców finansowych pomocnych w gromadzeniu bogactwa przez najbliższe lata.

  1. Zacznij najwcześniej, jak to możliwe

Czas jest Twoim sprzymierzeńcem, gdy mówimy o inwestowaniu. Im więcej czasu poświęcisz na inwestowanie swoich pieniędzy, tym więcej czasu będą one miały na akumulację. Zaletą inwestowania jest to, że zyskujesz również procent składany, czyli, mówiąc prościej, odsetki, które zarabiasz na swoich odsetkach.

  1. Wybierz wyższe zyski

Zamiast utrzymywać swoje pieniądze w stagnacji poprzez oszczędzanie, zdecyduj się na ich inwestowanie. O ile oszczędzanie jest bezpieczniejszą drogą, inwestowanie polega na podejmowaniu ryzyka, aby przynieść wyższe zyski.

  1. Nadaj priorytet swojemu planowi emerytalnemu

Jeśli firma, w której pracujesz oferuje Ci plan emerytalny, złóż wniosek. Taki plan, to świetny sposób na odkładanie pieniędzy, które będą Ci potrzebne za kilka lat. Zaletą planu emerytalnego jest to, że część Twojej wypłaty automatycznie trafia do planu oszczędzania na emeryturę. To również obniży Twoje rachunki podatkowe, ponieważ składki są tworzone z pieniędzy przed opodatkowaniem.

  1. Upraszczaj

Nie martw się, jeśli nie wiesz, jak stworzyć portfel lub wybrać odpowiednie akcje czy fundusze inwestycyjne. Spróbuj i sprawdź, czy Twój plan emerytalny oferuje fundusze “target-date”. Fundusze “Target-date” są świetne dla początkujących inwestorów. Jeśli nie jesteś z tym zbyt zaznajomiony, oto jak one działają: Wybierasz rok, w którym myślisz, że przejdziesz na emeryturę. W miarę zbliżania się do emerytury, zaczyna to zmieniać kierunek inwestycji z czegoś, co było obarczone wysokim ryzykiem na coś, co jest obarczone niskim ryzykiem.

  1. Nie zwlekaj

W miarę możliwości nie odkładaj oszczędności do czasu, aż będzie za późno. Aby uniknąć opóźnień, ustaw system, w którym pieniądze są pobierane z Twojego konta co miesiąc i przelewane na konto inwestycyjne. Dzięki temu nie tylko utrzymasz swoje oszczędności na właściwym torze, ale także pozbędziesz się wszystkich pokus związanych z inwestowaniem.

  1. Nie bój się rozproszyć inwestycji

Nawet jeśli uważasz, że ta firma będzie dominować na rynku przez bardzo długi czas, nie inwestuj w nią wszystkich swoich pieniędzy. Dlaczego? Ponieważ jeśli w jakiś sposób się pomylisz i firma upadnie, nie będziesz miał nic innego, na czym mógłbyś się oprzeć. Dywersyfikacja to koncepcja posiadania różnorodnych inwestycji i jest to coś, czego nie należy się bać i coś, co pomaga w płynnej realizacji inwestycji.

  1. Ile strat jesteś w stanie znieść?

Postaraj się określić, ile strat możesz ponieść bez wycofywania się z rynku. Początkujący inwestorzy bez dużego doświadczenia natychmiast zaczynają tracić panowanie nad sobą i sprzedają swoje inwestycje, gdy widzą spadającą wartość konta. W takiej sytuacji kluczem jest cierpliwość. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wiele możesz znieść, spróbuj wymyślić scenariusz obejmujący akcje inwestycyjne i straty. Jeśli, powiedzmy, utrata 40. 000 dolarów jest wystarczająca, aby doprowadzić Cię do załamania, być może będziesz musiał ponownie ocenić ryzyko w swoim portfelu.

  1. Odłóż pewien procent z dochodu

Dobrym szacunkiem jest próba odłożenia 10% do 15% swojego dochodu na plan emerytalny. Jeśli nie jest to możliwe do wykonania, zacznij od małych kwot i powoli zwiększaj swoje oszczędności z czasem.

  1. Potraktuj to z przymrużeniem oka

Jeśli oglądasz wiadomości finansowe, zawsze najlepiej jest brać wszystko, co mówią z przymrużeniem oka. Jako początkujący, nie powinieneś wariować na punkcie krachów rynkowych lub puszczać wodzy fantazji na temat przewidywanego podwojenia rynku.

  1. Poproś o pomoc

Jeśli robienie wszystkiego na własną rękę jest zbyt przerażające, nie bój się poprosić o pomoc. Nie bój się zwrócić o pomoc do księgowego, doradcy finansowego lub kogokolwiek, kto z powodzeniem zarządza pieniędzmi.